Audioscope – nowe badania nad unikatowym zastosowaniem rozpoznawania mowy

Neurosoft, w konsorcjum z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Wrocławskim, rozpoczął realizację projektu „Audioscope - system do automatycznego wyszukiwania treści w nagraniach w języku polskim metodą hybrydową". Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Celem projektu jest opracowanie unikatowego systemu, służącego do wyszukiwania krótkich wypowiedzi w dużych kolekcjach nagrań. Będzie on zaprojektowany i zaimplementowany ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego. Zadanie zostanie zrealizowane poprzez innowacyjne połączenie technologii automatycznego rozpoznawania mowy, analizy języka naturalnego i specjalnych metod wyszukiwania rozmytego.
W związku ze wzrostem możliwości gromadzenia i przechowywania danych audio, Audioscope wypełni istniejącą na polskim rynku lukę i przyspieszy wyszukiwanie informacji z obszernych baz nagrań. Projekt jest też odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu funkcjonalność w przedsięwzięciach takich jak: „e-Protokół” (nagrywanie posiedzeń sądów powszechnych) czy monitorowanie mediów. Praca nad systemem przebiegała będzie równolegle w trzech zespołach: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej i Neurosoftu.

Nasz zespół będzie przede wszystkim odpowiedzialny za zaprojektowanie i implementację silnika wyszukującego, który będzie w stanie efektywnie obsłużyć wielkie ilości danych (BIGDATA). Ponadto mamy w planie opracowanie ergonomicznej aplikacji webowej umożliwiającej  użytkownikowi przeprowadzenie wyszukiwania i analizę wyników. Oprócz tego będziemy wspierać naszych partnerów z Uczelni w zagadnieniach przetwarzania sygnałów, zastosowania sieci neuronowych oraz zaawansowanej analizie tekstów w języku polskim – informuje Cezary Dołęga, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Neurosoft.

Realizacja projektu o wartości całkowitej 1 642 873 PLN planowana jest do końca marca 2017 roku. Została dofinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach III konkursu Programu Badań Stosowanych.


Audioscope w mediach:
– Polska Agencja Prasowa: Naukowcy pracują nad wyszukiwaczem dźwięków
– Invest in Wroclaw: Audioscope – fenomenalny projekt naukowców z Wrocławia na językach
– Naukaonline.pl: Słowa wyłowione


Politechnika Wrocławska – według Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2015” jest najlepszą uczelnią techniczną w Polsce, a także jedną z największych szkół wyższych w kraju. Według rankingu tygodnika „Wprost” z 2014 roku Politechnika Wrocławska jest 2. uczelnią w Polsce, której absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Bogatą ofertę edukacyjną uczelnia łączy z wysokim poziomem dydaktyki. Na 33 kierunkach, dostępnych na 16 wydziałach, kształci się 35 tys. studentów pod okiem 2 tys. pracowników naukowo-badawczych.


Uniwersytet Wrocławski – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.

Zobacz również

Neurosft na SCEW Barcelona 2019

W dniach od 19.11.19 do 21.11.19 Neurosoft brał udział w prestiżowych targach Smart City Expo World Congress w Barcelonie przy ulicy Gran Via Venue.

Więcej

Neurosoft na GITEX 2019 w Dubaju

W dniach od 6 października do 10 października Neurosoft uczestniczył w prestiżowych targach GITEX w Dubaju. Nie jest to pierwsza nasza wizyta na GITEX, w których uczestniczymy regularnia. Po raz kolejny uczestniczyliśmy w targach w kooporacji z SITE

Więcej

Neurosoft na Kongresie ITS Warsaw 2018

22 i 23 Maja 2018 roku odbył się polski kongres ITS w Warszawie, w którym Neurosoft miał zaszczyt uczestniczyć, prezentując nasze rozwiązania Weight-in-Motion i NeuroDrone.

Więcej

Zobacz więcej aktualności