Sztuczna inteligencja po wrocławsku, czyli Neurosoft w Radiu Wrocław

W "wyścigu przyszłości" biorą udział zarówno pracownicy uczelni jak i prywatne firmy - podsumowuje Radio Wrocław.

Terminator to pestka. To wcale nie przesada, a efekt prac naukowców z Wrocławia. Kilka projektów to już nie same koncepcje a realne systemy, które niedługo być może wejdą do produkcji.

Firma Neurosoft „nauczyła” już fotoradary jak rozpoznawać konkretną markę i model samochodów. Teraz pracuje nad inteligentnym rozpoznawaniem mowy. System nazywa się „Audioscope” i ma w innowacyjny sposób automatycznie wyszukiwać treści w zapisach audio. Chodzi np. o tysiące godzin nagrań posiedzeń sądów, miejskich rad czy Sejmu.

„W kilka sekund będziemy mogli odnaleźć interesujące nas wątki, choć wcale nie jest to proste” – tłumaczy szef firmy, Janusz Wróbel.

Z kolei dr Jerzy Sas z Zakładu Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej stara się opracować system kamer i mikrofonów, który można by montować np. w mieszkaniach osób starszych. Program nauczy się typowych zachowań swojego podopiecznego i w razie potrzeby wezwie pomoc.

Z kolei nad robotem jak z filmów S-F pracuje General Robotics – firma z Wrocławskiego Parku Technologicznego, która stworzyła EuGeniusa. Maszyna na razie jest sterowana przez operatora, ale docelowo EuGenius sam podejmie decyzję jak prowadzić rozmowę – także dzięki odczytywaniu.. ludzkich emocji, z mimiki czy gestów.

Zapraszamy do odsłuchania materiału Radia Wrocław: Sztuczna inteligencja po wrocławsku

Zobacz również

Neurosoft na targach Traffex 2019 w UK

W dniach od 3 do 4 kwietnia Neurosoft miał przyjemność brać udział w targach Traffex 2019.Targi te są dla nas wspaniałą okazją do networkingu i poszerzania wiedzy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorycznych targów i juz czekamy na następne.

Więcej

Zobacz więcej aktualności