W połowie lutego rozpoczęły się wybory tematów w ramach kolejnej edycji “Konferencji Projektów Zespołowych” organizowanej na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie jest elementem procesu edukacyjnego przygotowanym dla studentów III roku Wydziałów WIT oraz WEFiM. Tematy projektów zgłoszone zostały przez wrocławskie firmy – firmy uczestniczą także w ich realizacji. Zakończeniem przedsięwzięcia jest konferencja, na której studenci publicznie prezentują swoje osiągnięcia.
Pierwszy raz wydarzenie tego typu odbyło się w 2013 roku, a Neurosoft był jedną z firm inicjujących to przedsięwzięcie. Z roku na rok przybywało firm – uczestników, a Konferencja została na stałe wpisana w harmonogram studiów I stopnia.
W tym roku Neurosoft przygotował cztery typowo “neuronowe” projekty do wyboru. W każdym z tych projektów kluczowym elementem jest zastosowanie sieci neuronowych i uczenia maszynowego:
NeuroDoc – “inteligentna wyszukiwarka oparta na LLM” – celem jest opracowanie inteligentnej wyszukiwarki dokumentacji, wykorzystującej nowoczesne technologie przetwarzania języka naturalnego (LLM – Large Language Models) oraz metodę RAG (Retrieval-Augmented Generation). System ten pozwoli na szybkie i intuicyjne wyszukiwanie informacji w dużych zbiorach danych, takich jak dokumentacje techniczne, artykuły naukowe czy podręczniki..
NeuroPark – “estymacja brył 3D pojazdów w czasie rzeczywistym” – celem jest opracowanie metody estymacji brył 3D pojazdów w czasie rzeczywistym na podstawie analizy obrazu 2D dla systemu detekcji miejsc parkingowych NeuroPark. Sygnałem wejściowym jest obraz ze skalibrowanej kamery, możliwe do wykorzystania dane z innych podsystemów: pozycje i rozmiary wykrytych pojazdów na obrazie 2D, przybliżony kierunek ustawienia. Dane dostarcza Neurosoft.
NeuroSLAM – “wielosensorowy SLAM” – celem jest opracowanie bazy nagrań na potrzeby prac badawczo-rozwojowych nad dedykowanym multisensorycznym algorytmem SLAM (Simultaneous Localization And Mapping). Przewiduje się także opracowanie rozwiązania do generowania mapy 3D w czasie rzeczywistym, przy użyciu koprocesora Hailo-8. Wykorzystane zostaną źródła danych: dwie synchroniczne kamery szerokokątne (stereowizja), lidar 3D (wielopłaszczyznowy), IMU (inertial measurement unit), GPS, wzorce Aruco.
NeuroTron – “akcelerator do obliczeń neuronowych” – celem projektu jest zaprojektowanie i stworzenie budżetowego, studenckiego serwera obliczeniowego zdolnego do przetwarzania dużych modeli sieci neuronowych, takich jak DeepSeek R1 lub Llama3, z zachowaniem optymalnej wydajności przy minimalnych kosztach. Projekt ma również na celu przybliżenie zagadnień związanych z optymalizacją infrastruktury dla sztucznej inteligencji.
Realizacja projektów rozpoczyna się od 3 marca br. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Konferencji, pod adresem: https://kpz.pwr.edu.pl.