Inteligentny, Modularny, Neuronowy System Modelowania i Monitoringu Infrastrukturalnych Układów Przestrzennych
W projekcie zrealizowano trzy etapy. W pierwszym etapie skoncentrowano się na precyzyjnym pozycjonowaniu UAV w przestrzeni przy wykorzystaniu różnych technik, w szczególności technik wizyjnych VSLAM na bazie sygnałów z kamer stereoskopowych z wbudowanym kontrolerem IMU oraz GPS RTK. W ramach tego etapu zaprojektowano i wykonano także platformę UAV z wieloprocesorowym komputerem pokładowym. Dzięki temu możliwe jest realizowanie zadania VSLAM w czasie rzeczywistym.
W drugim etapie skoncentrowano się nad zagadnieniami planowania i monitorowania lotu, ze szczególnym naciskiem na lot automatyczny (bez bezpośredniego zaangażowania) oraz algorytmy wykrywania, przewidywania oraz unikania kolizji. Jednym z wyników tego etapu jest platforma do emulacji operacji UAV – NeuroMatrix.
W trzecim etapie opracowano rozszerzenie platformy hardwarowo-software’owej, kładąc nacisk na jej modularność. W rezultacie stworzono elektronikę pokładową dla drona UAV, w której rozdzielono podsystem kontroli lotu od podsystemu akwizycji i analizy danych pomiarowych. W zakresie podsystemu kontroli lotu utworzono rozwiązanie działające w chmurze (Kubernetes), które komunikuje się z wieloma urządzeniami UAV i pozwala na nadzorowanie ich zachowania.
Projekt realizowany był we współpracy z Katedrą Systemów Przetwarzania Sygnałów (K-6) Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.